Než nastoupím do mateřské školy


Maminko a tatínku,tohle bych mělo znát a umět,než nastoupím do mateřské školy.

Vstup do mateřské školy je velkým krokem v životě dítěte. Jen si to představte, nejdříve je devět měsíců u maminky v bříšku, potom vyrůstá v úzké rodině svých nejbližších. Nakonec přijde "den D" a dítko vstoupí do třídy plné pro něj neznámých dětí, vše je pro něj nové, cizí, a navíc je tam bez maminky a tatínka.


Na tuto velkou změnu je třeba dítě důkladně připravit, velmi důležitá je psychická příprava. Vaše dítě by se mělo do školky těšit, což bude těžké, když nebude zvyklé na odloučení od maminky.

 1. Zvykejte své dítě na odloučení od Vás. Umožněte dítěti získat pozitivní zkušenosti s odloučením od rodičů. Dovolte například vašim prarodičům, tetám a jiným rodinným příslušníkům hlídat děti bez vaši přítomnosti. Vyhledávejte místa, kde může vaše dítě přijít do kontaktu s ostatními dětmi. Vybízejte své dítě ke komunikaci s ostatními, nejen s dětmi, ale i s dospělými. Potom bude mít zcela jistě menší problém v komunikaci s dětmi a učitelkami ve své třídě.
 2. Po nástupu do školky zachovejte vždy stejnou dobu, kdy si budete své dítě vyzvedávat, (např. vždy po spaní a v pátek po obědě) toto dodržujte a neměňte. Až si dítě zvykne, případné zdržení rodiče vezme v pohodě.
 3. Začněte si o školce spolu povídat. Vyprávějte dítěti o školce, co se v ní děje, co tam pozná, jaké to tam je. Prohlížejte si obrázkové knížky, čtěte pohádky a příběhy z prostředí mateřských škol. Nestrašte své dítě školkou, nemluvte o školce negativně.
 4. Veďte své dítě k samostatnosti. Do mateřské školy opravdu nepatří dětí s plenami ani s dudlíkem. Učte ho zvládat hygienu, dojít si na záchod. Procvičujte sebeobsluhu – obléknout si kalhoty, umět se najíst alespoň lžící. 
 5. Ranní loučení neprodlužujte. Buďte na své dítě hodní a milí, ale zásadoví a rázní. V žádném případě však neodcházejte bez rozloučení a tajně.
 6. Nezapomeňte, že pravidelná docházka je velmi důležitá, aby si vaše dítě na MŠ zvyklo.
 7. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného – plyšovou hračku, šátek.

Co by mělo Vaše dítě zvládat před nástupem do mateřské školy?

 • Vědět, jak se jmenuje a reagovat na oslovení, zavolání.
 • Umět si říci, co chce nebo potřebuje.
 • Spolupracovat při oblékání a svlékání (samo si svléká a obléká části oděvu, starší děti si umí zapnout knoflíky).
 • Umět nazouvat a vyzouvat boty (buďte trpěliví, dejte dítěti čas, aby vše zvládlo samo).
 • Zvykat poznat si své věci a uložit je na své určené místo (oblečení připravujte společně a nezapomeňte všechny věci podepsat).
 • Vysmrkat se a používat kapesník.
 • Držet lžíci a umět se najíst.
 • Při jídle sedět u stolu.
 • Umět pít z hrnečku a skleničky.
 • Používat toaletu (pleny a nočník jsou nepřípustné).
 • Umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku.
 • Ujít kratší vzdálenosti během pobytu venku.
 • Zvládat chůzi po schodech.
 • UMĚT REAGOVAT NA POKYN!


Věříme, že Vám tato slova pomohou a že adaptační období překonáte bez větších obtíží.

Těšíme se na Vás a Vaše děti.